Szanowni Państwo,
Plan pracy Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów na lata 2020-22 wskazuje jako jeden z priorytetów działalności UPOWSZECHNIANIE WIEDZY. Priorytet ten realizowany jest poprzez organizację szkoleń i działalność wydawniczą o charakterze edukacyjnym, popularno-naukowym i naukowym.
Czas, w którym żyjemy, postawił przed nami nowe wyzwania. Z jednej strony wymusił weryfikację założonych na początku roku planów, z drugiej okazał się inspirujący do podejmowania nowych aktywności.
Działalność wydawnicza
- serie wydawnicze: ABC działalności muzeów, Biblioteka Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Statystyka Muzeów, Pomniki Muzealnictwa Polskiego (koedycja z Państwowym Instytutem Wydawniczym), Muzeologia (koedycja z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie);
- wydawnictwa w ramach projektu Historia: poszukaj (Wieloletni Program Rządowy Niepodległa): Podjąć wyzwanie! II Rzeczpospolita na drodze do nowoczesności, Gra o niepodległość, Historia z bliska;
- czasopisma: „Muzealnictwo” (na liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego), „Cenne, Bezcenne, Utracone”.
Aby ułatwić dostęp do oferty wydawniczej, za pośrednictwem naszej strony internetowej udostępnione zostały do bezpłatnego użytkowania publikacje Instytutu.
W ramach upowszechniania problematyki dokumentacji i ewidencji muzealiów, udostępnione zostanie do końca 2020 roku tłumaczenie na język polski SPECTRUM 5.0: najnowszej wersji brytyjskiego standardu zarządzania dokumentacją muzealiów. Tłumaczenie wersji 4.0 udostępnione jest pod adresem (link).
Działalność szkoleniowa (wrzesień – grudzień 2020)
- Szkolenia online – oferta
Wykorzystując doświadczenia własne oraz innych instytucji, z początkiem września t.r. uruchamiamy szkolenia w wersji zdalnej, które będą stałym elementem naszej oferty. Zapraszamy do zapoznania się z załączonym planem szkoleń. Zastrzegamy jednocześnie, iż może on ulegać nieznacznym korektom w zakresie treści programowych oraz obsady.
- Szkolenia stacjonarne
W drugiej połowie roku 2020 nie planujemy organizacji szkoleń stacjonarnych.
- Szkolenia współprowadzone
W 2020 roku planujemy zaangażowanie w organizację następujących szkoleń: Analizy mikrobiologiczne – monitoring środowiska muzeum (we współpracy z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Prezentacja dorobku naukowego i oferty badawczej Polskiego Konsorcjum dla Badań nad Dziedzictwem Kulturowym E-RIHS.PL. O terminach szkoleń będziemy informować w uzgodnieniu z ich współorganizatorami.
Uprzejmie informujemy, iż do pełnej oferty szkoleń (w wersji on-line oraz stacjonarnej) planujemy wrócić w roku 2021.
Pozostajemy do dyspozycji pod adresem #szkolenia@nim.gov.pl
Zespół Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów