Termin: 13 i 14 maja 2025 r.
Miejsce: online
Liczba uczestników: 35 osób
Celem szkolenia jest przygotowanie uczestników do prawidłowego prowadzenia spraw związanych z zarządzaniem zbiorami w zakresie prawa autorskiego. Oprócz obowiązujących przepisów przedstawione zostaną zagadnienia odnoszące się m.in. do nabywania obiektów (w tym ustalania praw autorskich, zawierania odpowiednich umów), użyczania obiektów (zarówno własnych, jak i od innych instytucji), a także udostępniania danych, w tym w związku z ustawą o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego.
Szkolenie obejmie 2 sesje online (13 i 14 maja 2025 r., każdego dnia w godz. 10:00-13:30) i będzie miało charakter wykładowy, z możliwością zadawania pytań wykładowcom przy użyciu mikrofonu i kamery, lub za pośrednictwem czatu. Szkolenie skierowane jest przede wszystkim do inwentaryzatorów muzealnych, pracowników zajmujących się problematyką prawnoautorską w muzeach, do osób zajmujących się udostępnianiem danych (pracownicy działów digitalizacji, upowszechniania itp.), a także do kuratorów i opiekunów zbiorów.
Zgłoszenia przyjmowane są od 15 kwietnia do 25 kwietnia 2025 r. do godz. 15:00. W dniu 29 kwietnia 2025 r. roześlemy do Państwa powiadomienia o zakwalifikowaniu i przydzielimy dostęp do płatności osobom zakwalifikowanym. Do otrzymania zaświadczenia o uczestnictwie uprawniać będzie obecność na całym szkoleniu.
Uwaga: wszystkie szkolenia NIM realizowane od początku lutego 2025 r. są opłacane z góry przelewem na podstawie faktury pro-forma. Po zakwalifikowaniu na szkolenie kandydat uzyska możliwość wygenerowania w systemie faktury pro-forma.
Ramowy program:
- Prawo autorskie a zbiory muzealne – wprowadzenie: dr Zofia Zawadzka, adwokat.
- Gromadzenie zbiorów – regulowanie kwestii prawnoautorskich: dr Paulina Gwoździewicz-Matan, radca prawny, Instytut Nauk Prawnych WPiA Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
- Prawnoautorskie aspekty zarządzania zbiorami: Natalia Fyderek, główny Inwentaryzator, kierownik działu inwentarzy, Muzeum Fotografii w Krakowie.
- Udostępnianie zbiorów w internecie i otwartość danych: Natalia Cetera, kierowniczka Pracowni Otwierania Kultury, Fundacja Centrum Cyfrowe.
W przypadku pytań dotyczących kwestii organizacyjnych prosimy o kontakt: szkolenia@nim.gov.pl, zaś w przypadku pytań dotyczących kwestii programowych: kwojda-zakrzewska@nim.gov.pl.
Więcej informacji i zapisy (link).